Catalan regular verbs

In Catalan there are three different verbs conjugation, verbs belonging to the first one end in -ar, verb belonging to the second conjugation end in -er or -re and verbs belonging to the third one end in -ir.
Regular verbs are the easiest to learn because they never change their stem and the suffixes are standard ones; There are five different models that regular verbs follow:

  • The first model is followed by all the regular verbs of the first conjugation, such as cantar (to sing) and estudiar (to study)
  • The second model is followed by all the regular verbs belonging to the second conjugation and ending in -er, such as témer (to fear)
  • The third model is followed by all the regular verbs from the second conjugation ending in -re, like batre (to beat) and perdre (to lose)
  • Regular verbs from the third conjugation can either follow the model of the verb dormir (to sleep) or the model of the verbs servir (to serve) or patir (to suffer); Verbs from this last model are called inchoative verbs and they add eix to some of their forms

Infinitive mood (infinitiu)

Cantar Témer Perdre Dormir Servir

Gerund mood (gerundi)

Cantant Tement Perdent Dormint Servint

Participle mood (participi)

Cantat Temut Perdut Dormit Servit

Indicative mood (indicatiu)

Present (present)
Jo Canto Temo Perdo Dormo Serveixo
Tu Cantes Tems Perds Dorms Serveixes
Ell Canta Tem Perd Dorm Serveix
Nosaltres Cantem Temem Perdem Dormim Servim
Vosaltres Canteu Temeu Perdeu Dormiu Serviu
Ells Canten Temen Perden Dormen Serveixen
Past Continuous (passat imperfet)
Jo Cantava Temia Perdia Dormia Servia
Tu Cantaves Temies Perdies Dormies Servies
Ell Cantava Temia Perdia Dormia Servia
Nosaltres Cantàvem Temíem Perdíem Dormíem Servíem
Vosaltres Cantàveu Temíeu Perdíeu Dormíeu Servíeu
Ells Cantaven Temien Perdien Dormien Servien
Simple past (passat perfet simple)
Jo Cantí Temí Perdí Dormí Serví
Tu Cantares Temeres Perderes Dormires Servires
Ell Cantà Temé Perdé Dormí Serví
Nosaltres Cantàrem Temérem Perdérem Dormírem Servírem
Vosaltres Cantàreu Teméreu Perdéreu Dormíreu Servíreu
Ells Cantaren Temeren Perderen Dormiren Serviren
Present perfect (passat perfet compost)
Jo He cantat He temut He perdut He dormit He servit
Tu Has cantat Has temut Has perdut Has dormit Has servit
Ell Ha cantat Ha temut Ha perdut Ha dormit Ha servit
Nosaltres Hem cantat Hem temut Hem perdut Hem dormit Hem servit
Vosaltres Heu cantat Heu temut Heu perdut Heu dormit Heu servit
Ells Han cantat Han temut Han perdut Han dormit Han servit
Periphrastic past (passat perifràstic)
Jo Vaig cantar Vaig témer Vaig perdre Vaig dormir Vaig servir
Tu Vas cantar Vas témer Vas perdre Vas dormir Vas ervir
Ell Va cantar Va témer Va perdre Va dormir Va servir
Nosaltres Vam cantar Vam témer Vam perdre Vam dormir Vam servir
Vosaltres Vau cantar Vau témer Vau perdre Vau dormir Vau servir
Ells Van cantar Van témer Van perdre Van dormir Van servir
Pluperfect past (passat plusquamperfet)
Jo Havia cantat Havia temut Havia perdut Havia dormit Havia servit
Tu Havies cantat Havies temut Havies perdut Havies dormit Havies servit
Ell Havia cantat Havia temut Havia perdut Havia dormit Havia servit
Nosaltres Havíem cantat Havíem temut Havíem perdut Havíem dormit Havíem servit
Vosaltres Havíeu cantat Havíeu temut Havíeu perdut Havíeu dormit Havíeu servit
Ells Havien cantat Havien temut Havien perdut Havien dormit Havien servit
Anterior past (passat anterior)
Jo Haguí cantat Haguí temut Haguí perdut Haguí dormit Haguí servit
Tu Hagueres cantat Hagueres temut Hagueres perdut Hagueres dormit Hagueres servit
Ell Hagué cantat Hagué temut Hagué perdut Hagué dormit Hagué servit
Nosaltres Haguérem cantat Haguérem temut Haguérem perdut Haguérem dormit Haguérem servit
Vosaltres Haguéreu cantat Haguéreu temut Haguéreu perdut Haguéreu dormit Haguéreu servit
Ells Hagueren cantat Hagueren temut Hagueren perdut Hagueren dormit Hagueren servit
Periphrastic anterior past (passat anterior perifràstic)
Jo Vaig haver cantat Vaig haver temut Vaig haver perdut Vaig haver dormit Vaig haver servit
Tu Vas haver cantat Vas haver temut Vas haver perdut Vas haver dormit Vas haver ervit
Ell Va haver cantar Va haver temut Va haver perdut Va haver dormit Va haver servit
Nosaltres Vam haver cantat Vam haver temut Vam haver perdut Vam haver dormit Vam haver servit
Vosaltres Vau haver cantat Vau haver temut Vau haver perdut Vau haver dormit Vau haver servit
Ells Van haver cantat Van haver temut Van haver perdut Van haver dormit Van haver servit
Future (futur)
Jo Cantaré Temeré Perdré Dormiré Serviré
Tu Cantaràs Temeràs Perdràs Dormiràs Serviràs
Ell Cantarà Temerà Perdrà Dormirà Servirà
Nosaltres Cantarem Temerem Perdrem Dormirem Servirem
Vosaltres Cantareu Temereu Perdreu Dormireu Servireu
Ells Cantaran Temeran Perdran Dormiran Serviran
Future perfect (futur anterior)
Jo Hauré cantat Hauré temut Hauré perdut Hauré dormit Hauré servit
Tu Hauràs cantat Hauràs temut Hauràs perdut Hauràs dormit Hauràs servit
Ell Haurà cantat Haurà temut Haurà perdut Haurà dormit Haurà servit
Nosaltres Haurem cantat Haurem temut Haurem perdut Haurem dormit Haurem servit
Vosaltres Haureu cantat Haureu temut Haureu perdut Haureu dormit Haureu servit
Ells Hauran cantat Hauran temut Hauran perdut Hauran dormit Hauran servit

Conditional mood (condicional)

Present (present)
Jo Cantaria Temeria Perdria Dormiria Serviria
Tu Cantaries Temeries Perdries Dormiries Serviries
Ell Cantaria Temeria Perdria Dormiria Serviria
Nosaltres Cantaríem Temeríem Perdríem Dormiríem Serviríem
Vosaltres Cantaríeu Temeríeu Perdríeu Dormiríeu Serviríeu
Ells Cantarien Temerien Perdrien Dormirien Servirien
Past (passat)
Jo Hauria cantat Hauria temut Hauria perdut Hauria dormit Hauria servit
Tu Haurias cantat Haurias temut Haurias perdut Haurias dormit Haurias servit
Ell Hauria cantat Hauria temut Hauria perdut Hauria dormit Hauria servit
Nosaltres Hauríem cantat Hauríem temut Hauríem perdut Hauríem dormit Hauríem servit
Vosaltres Hauríeu cantat Hauríeu temut Hauríeu perdut Hauríeu dormit Hauríeu servit
Ells Haurien cantat Haurien temut Haurien perdut Haurien dormit Haurien servit

Subjunctive mood (subjuntiu)

Present (present)
Jo Canti Temi Perdi Dormi Serveixi
Tu Cantis Temis Perdis Dormis Serveixis
Ell Canti Temi Perdi Dormi Serveixi
Nosaltres Cantem Temem Perdem Dormim Servim
Vosaltres Canteu Temeu Perdeu Dormiu Serviu
Ells Cantin Temin Perdin Dormin Serveixin
Past continuous (passat imperfet)
Jo Cantés Temés Perdés Dormís Servís
Tu Cantessis Temessis Perdessis Dormissis Servissis
Ell Cantés Temés Perdés Dormís Servís
Nosaltres Cantéssim Teméssim Perdéssim Dormíssim Servíssim
Vosaltres Cantéssiu Teméssiu Perdéssiu Dormíssiu Servíssiu
Ells Cantessin Temessin Perdessin Dormissin Servissin
Simple past (passat perfet)
Jo Hagi/Haja cantat Hagi/Haja temut Hagi/Haja perdut Hagi/Haja dormit Hagi/Haja servit
Tu Hagis/Hages cantat Hagis/Hages temut Hagis/Hages perdut Hagis/Hages dormit Hagis/Hages servit
Ell Hagi/Haja cantat Hagi/Haja temut Hagi/Haja perdut Hagi/Haja dormit Hagi/Haja servit
Nosaltres Hàgim/Haguem cantat Hàgim/Haguem temut Hàgim/Haguem perdut Hàgim/Haguem dormit Hàgim/Haguem servit
Vosaltres Hàgiu/Hagueu cantat Hàgiu/Hagueu temut Hàgiu/Hagueu perdut Hàgiu/Hagueu dormit Hàgiu/Hagueu servit
Ells Hagin/hagen cantat Hagin/Hagen temut Hagin/Hagen perdut Hagin/Hagen dormit Hagin/Hagen servit
Periphrastic past (passat perfet perifràstic)
Jo Vagi cantar Vagi témer Vagi perdre Vagi dormir Vagi servir
Tu Vagis cantar Vagis témer Vagis perdre Vagis dormir Vagis ervir
Ell Vagi cantar Vagi témer Vagi perdre Vagi dormir Vagi servir
Nosaltres Vàgim cantar Vàgim témer Vàgim perdre Vàgim dormir Vàgim servir
Vosaltres Vàgiu cantar Vàgiu témer Vàgiu perdre Vàgiu dormir Vàgiu servir
Ells Vagin cantar Vagin témer Vagin perdre Vagin dormir Vagin servir
Pluperfect past (passat plusquamperfet)
Jo Hagués cantat Hagués temut Hagués perdut Hagués dormit Hagués servit
Tu Haguessis cantat Haguessis temut Haguessis perdut Haguessis dormit Haguessis servit
Ell Hagués cantat Hagués temut Hagués perdut Hagués dormit Hagués servit
Nosaltres Haguéssim cantat Haguéssim temut Haguéssim perdut Haguéssim dormit Haguéssim servit
Vosaltres Haguéssiu cantat Haguéssiu temut Haguéssiu perdut Haguéssiu dormit Haguéssiu servit
Ells Haguessin cantat Haguessin temut Haguessin perdut Haguessin dormit Haguessin servit
Periphrastic anterior past (passat anterior perifràstic)
Jo Vagi haver cantat Vagi haver temut Vagi haver perdut Vagi haver dormit Vagi haver servit
Tu Vagis haver cantat Vagis haver temut Vagis haver perdut Vagis haver dormit Vagis haver ervit
Ell Vagi haver cantar Vagi haver temut Vagi haver perdut Vagi haver dormit Vagi haver servit
Nosaltres Vàgim haver cantat Vàgim haver temut Vàgim haver perdut Vàgim haver dormit Vàgim haver servit
Vosaltres Vàgiu haver cantat Vàgiu haver temut Vàgiu haver perdut Vàgiu haver dormit Vàgiu haver servit
Ells Vagin haver cantat Vagin haver temut Vagin haver perdut Vagin haver dormit Vagin haver servit

Imperative mood (imperatiu)

Tu Canta Tem Perd Dorm Serveix
Ell Canti Temi Perdi Dormi Serveixi
Nosaltres Cantem Temem Perdem Dormim Servim
Vosaltres Canteu Temeu Perdeu Dormiu Serviu
Ells Cantin Temin Perdin Dormin Serveixin

Leave a Reply

Support us!

Cursdecatala.com is managed by only one person, and all the contents are accessible for free and withouth ads: support us by clicking one or more of the three following buttons

Read previous post:
Difference between cal and can

In Catalan ca is an apocope of the word casa (house/home), and if it's followed by the article "el", "els"...

Close